Maamaks 2025: maamaksu arvutamine ja maksuvabastused
Maamaks on seadusega kehtestatud riiklik maks, millega maksustatakse kogu maa, va selline maa, kus majandustegevus on keelatud. Maamaks laekub täies ulatuses kohaliku omavalitsuse eelarvesse ning maksu suurus sõltub maa maksustamishinnast ja maksumäärast ning rakenduvast kaitsemehhanismist koos maksuvabastuste ja maksusoodustustega. Maamaksusumma arvutatakse ja maamaksuteade moodustatakse 1. jaanuari andmete põhjal.
Teatavasti viis Maa-amet 2022. aastal läbi maa korralise hindamise, mille tulemusel maa väärtus tõusis, mis omakorda tähendas maa maksustamishinna tõusu. Maa hindamise tulemusi, sh oma maatüki väärtust, saad vaadata minu.kataster.ee otsides aadressi või katastritunnuse järgi üles oma katastriüksuse ja avades „Maa väärtuse info“.
![Maamaks 2025: maamaksu arvutamine ja maksuvabastused. Metsaühistu](https://metsauhistu.ee/wp-content/uploads/2025/02/Maamaks-2025-maamaksu-arvutamine-ja-maksuvabastused-metsauhistu-1024x681.jpg)
Maamaksu tõus
Maksumäärade vahemikud on kehtestatud maamaksuseaduses, aga neisse vahemikesse jäävad maamaksumäärad määrab kohalik omavalitsus. 2024. aastal olid maksumäärad vahemikus 0,1–1,0%, kuid alates 2025. aastast vahemikus 0,1–2,0%. Käesoleval aastal suurenes elamumaa ja maatulundusmaa õuemaa kõlviku maksimaalne maksumäär 0,5 protsendilt 1 protsendile ning muu maa maksimaalne maksumäär 1 protsendilt 2 protsendile maa maksustamishinnast.
2025. aasta maamaksu järsu tõusu vältimiseks muutus ka maamaksu tõusu piirmäär ehk kaitsemehhanismi suuruseks on 50% või 20 eurot. See tähendab, et kui 2025. a maamaks on vähemalt 50% suurem eelmise aasta maksusummast, siis suurendatakse maksusummat 50 protsenti. Arvesse ei võeta maksuvabastusi ega -soodustusi. Kui 50% on vähem kui 20 eurot, siis suurendatakse maamaksusummat 20 euro võrra, kuid mitte rohkem kui maa maksustamishinna ja maamaksumäära alusel arvutatud maamaksusummani.
Maksuvabastused ja -soodustused
Maamaksu summa kujunemist mõjutavad mitmed maksuvabastused ja -soodustused. Tänavu säilivad kõik senised maksuvabastused ja -soodustused. Endiselt on maamaksust vabastatud kodualune maa, mille suurus on tiheasustusega alal 0,15 hektarit ja mujal 2 hektarit. Teatud maad, näiteks sihtkaitsevööndid, avalikud veekogud ja avalikult kasutatava veekogu alused maad, on maksuvabad.
Maamaksu tähtajad
Maamaksu tasumiseks on 2025. aastal kaks tähtaega: 31. märts ja 1. oktoober. Kuni 100-eurone maamaks ühe kohaliku omavalitsuse piires asuvalt maalt tuleb tasuda 31. märtsiks. Kui aga summa ületab 100 euro piiri, siis tuleb 31. märtsiks tasuda vähemalt pool summast, kuid mitte vähem kui 100 eurot. Ning hiljemalt 1. oktoober ülejäänud osa maamaksusummast.